ART / Sculptures and works of art / Sculpture 8548662
*
nr 854 8662
Gunnar Nylund
(1904-1997), Sverige
ceramics, Gunnar Nylund (1904-1997), bird, height: 30 cm, små nagg,
SCULPTURE, keramik, Gunnar Nylund (1904-1997), fågel, höjd: 30 cm, små nagg
Gunnar Nylund, born 1904, dead 1997, Swedish ceramist and glass designer.
Estimate:
1000
Sold:
SEK 900
Auction date:
Monday October 21 2013
at 19:53:22
- Bid history
Time
Bidder
Bid
19/10 14:30:18
1
500 kr
21/10 18:54:07
2
800 kr
21/10 19:39:54
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
Gunnar Nylund
Gunnar Nylund, born 1904, dead 1997, Swedish ceramist and glass designer.
Read more about Gunnar Nylund
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar gunnar nylund keramik konsthantverk skulptur små nagg svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
4238 ICON
med silverrizza, Russia, outer dimensions includin..//
Auction ends
in a week
17 juni at 18:29
-
5039 Parti linneduk..
Olika storlekar och mönster,
Auction ends
in a week
17 juni at 18:36
-
2083 SCULPTURE
Agneta Gynning (b. 1952), Sweden. Composition, bro..//
Present: SEK 1100
Auction ends
in a week
17 juni at 19:30
-
3278 SCULPTURE
wooden plinth, religious scene, guldbemålat trä. H..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:22
-
5208 SCULPTURE
Göran Strååt (1913-1994), Sweden. Plaster. Height:..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:07
-
2141 SCULPTURE
Iris Menckel-Olsson (1892-1993), Sweden. Spejarre...//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:30
*
Gunnar Nylund
Gunnar Nylund, born 1904, dead 1997, Swedish ceramist and glass designer.
Read more about Gunnar Nylund
nr 854 8662
Gunnar Nylund
(1904-1997), Sverige
ceramics, Gunnar Nylund (1904-1997), bird, height: 30 cm, små nagg,
SCULPTURE, keramik, Gunnar Nylund (1904-1997), fågel, höjd: 30 cm, små nagg
Gunnar Nylund, born 1904, dead 1997, Swedish ceramist and glass designer.
Estimate: | 1000 |
---|---|
Sold: | SEK 900 |
Auction date: |
Monday October 21 2013 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
19/10 14:30:18 | 1 | 500 kr |
21/10 18:54:07 | 2 | 800 kr |
21/10 19:39:54 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
Gunnar Nylund
Gunnar Nylund, born 1904, dead 1997, Swedish ceramist and glass designer.Read more about Gunnar Nylund
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar gunnar nylund keramik konsthantverk skulptur små nagg svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
4238 ICON
med silverrizza, Russia, outer dimensions includin..//
Auction ends
in a week
17 juni at 18:29 -
5039 Parti linneduk..
Olika storlekar och mönster,
Auction ends
in a week
17 juni at 18:36 -
2083 SCULPTURE
Agneta Gynning (b. 1952), Sweden. Composition, bro..//
Present: SEK 1100
Auction ends
in a week
17 juni at 19:30
-
3278 SCULPTURE
wooden plinth, religious scene, guldbemålat trä. H..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:22 -
5208 SCULPTURE
Göran Strååt (1913-1994), Sweden. Plaster. Height:..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:07 -
2141 SCULPTURE
Iris Menckel-Olsson (1892-1993), Sweden. Spejarre...//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:30